ojektiniam žemės drebėjimui, patikslintos atitinkamos avarinės parengties instrukcijos, taip pat įvertintos panaudoto branduolinio kuro išlaikymo baseinų vandens lygio ir temperatūros matavimo įrangos veikimo galimybės neprojektinių avarijų sąlygomis.
Iš viso 2011–2012 m. Europos Sąjungoje, Šveicarijoje ir Ukrainoje buvo iš naujo įvertinti daugiau kaip 140 eksploatuojamų reaktorių, taip pat šalia jų esančios panaudoto branduolinio kuro saugyklos. Po atliktų testų branduolines elektrines eksploatuojančios įmonės ėmėsi būtinų saugos gerinimo priemonių – buvo įsigyti mobilūs dyzeliniai generatoriai, kurie padėtų lengviau suvaldyti avarines situacijas, sustiprintas sistemų atsparumas išoriniams poveikiams, taip pat suplanavo ir diegia kitas saugos gerinimo priemones, nukreiptas kaip galima efektyviau suvaldyti sunkiąsias avarijas, jei jos, nors ir mažai tikėtina, įvyktų.
Vėliau prie Europos streso testų iniciatyvos prisijungė Taivanas, Armėnija, Turkija ir Baltarusija. Baltarusijos branduolinės elektrinės saugos vertinimas pagal streso testų metodologiją dar nėra baigtas, tebevyksta ENSREG organizuota Baltarusijos parengto rekomendacijoms įgyvendinti skirto veiksmų plano bei pačių rekomendacijų įgyvendinimo peržiūra. Baltarusijai iš viso buvo pateiktos 29 rekomendacijos, iš kurių iš dalies įgyvendintos yra tik 8. Kadangi ši elektrinė yra šalia Lietuvos sienos, Lietuva siekia, kad visos streso testų rekomendacijos būtų įgyvendintos nedelsiant.
Branduolinės energetikos objektų saugos gerinimas yra nenutrūkstamas procesas, kuris remiasi tokių objektų eksploatavimo patirtimi ir saugai reikšmingų įvykių analize. VATESI specialistai analizuoja visą prieinamą informaciją apie avariją Fukušimos Daiiči branduolinėje elektrinėje ir jos padarinius bei sistemingai prižiūri, kad Lietuvoje visuose branduoliniuose energetikos objektuose – ar tai būtų sustabdyta branduolinė elektrinė, ar branduolinio kuro saugykla, ar radioaktyviųjų atliekų įrenginys – būtų užtikrinamas nuolatinis saugos gerinimo procesas, o tuo pačiu ir aukštas saugos lygis, atitinkantis TATENA ir Europos Sąjungos saugos reikalavimus.
Straipsnis parengtas pagal Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA), Branduolinės energijos agentūros (OECD NEA), Vokietijos techninės paramos organizacijos GRS, Fukušimos Daiiči branduolinės elektrinės operatoriaus (TEPCO) ir VATESI informaciją.
Susijusi informacija:
Avarijos Japonijos Fukušima Daiiči branduolinėje elektrinėje eiga, priežastys ir išmoktos pamokos (2016)
Tarptautinė branduolinių ir radiologinių įvykių skalė INES
Atnaujinimo data: 2024-03-04
Ar Ignalinos atominė elektrinė išmontuojama saugiai?
Branduolinės saugos reguliavimo patirtis – ką sako istorija?
Kas yra radioaktyviosios atliekos ir kaip jos tvarkomos?
Tarptautinė branduolinių ir radiologinių įvykių skalė INES
Kaip Lietuvoje vyksta branduolinės saugos vertinimas ir jo peržiūra?