2024-08-26

Dėl situacijos Ukrainos branduoliniuose objektuose 2024-08-26

Šiuo metu jokio radiologinio pavojaus Lietuvos teritorijoje nėra.

Rusijos karinių pajėgų užgrobtoje Zaporižios atominėje elektrinėje (Zaporižios AE) saugos situacija išlieka sudėtinga, nors šios elektrinės visi šeši branduoliniai reaktoriai yra ilgą laiką sustabdyti ir elektra negaminama.

Rugpjūčio 22 d. Ukrainos Zaporižios atominė elektrinė prarado ryšį su vienintele likusia rezervine elektros tiekimo linija, todėl ji vėl tapo pavojingai priklausoma nuo vienintelio energijos šaltinio, pranešė Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) generalinis direktorius R. Grossi.

TATENA ekspertai informavo, kad rugpjūčio 22 d. apie 16.00 val. dėl trumpojo jungimo buvo atjungta 330 kilovoltų (kV) rezervinė elektros tiekimo linija. Zaporižios AE patvirtino, kad Ukrainos specialistai atliko linijos techninę priežiūrą ir rugpjūčio 23 d. 15.30 val. ji vėl buvo prijungta. Zaporižios AE taip pat informavo TATENA ekspertus, kad trumpojo jungimo priežastis ar galima linijos žala nežinoma.

Naujausias linijos gedimas įvyko po pranešimų apie karinį aktyvumą regione ir už jo ribų. TATENA ekspertai pranešė, kad per pastarąją parą netoli Zaporižios AE girdėjo sprogimus.

„Šis pernelyg dažnai pasitaikantis įvykis, kai didžiausia Europos atominė elektrinė vėl priversta pasikliauti tik vienu išoriniu elektros energijos šaltiniu, kad galėtų vykdyti svarbiausias branduolinės saugos ir saugumo funkcijas, pabrėžia šio svarbaus objekto pažeidžiamumą“, - sakė generalinis direktorius M. Grossi.
Taip pat M. Grossi pabrėžė, kad būtina dėti daugiau pastangų, kad būtų laikomasi penkių saugos ir saugumo  principų:
1)    Neturi būti jokių karinių veiksmų iš atominės elektrinės ar prieš ją, ypač nukreiptų į reaktorius, panaudoto branduolinio kuro saugyklas ar kitą svarbią infrastruktūrą ar personalą;
2)    Zaporižios AE neturėtų būti naudojama kaip sunkiųjų ginklų (pvz., raketų paleidimo įrenginių, artilerijos sistemų, amunicijos bei tankų) ar karinio personalo, kurie galėtų vykdyti karinius veiksmus iš atominės elektrinės, saugykla ar bazė;
3)    Neturi būti keliamas pavojus atominės elektrinės išorinio elektros tiekimo infrastruktūrai. Dėl to būtina visą laiką užtikrinti šios elektros tiekimo infrastruktūros prieinamumą ir saugumą;
4)    Zaporižios AE saugą ir saugumą užtikrinančios konstrukcijos, sistemos ir komponentai turi būti apsaugoti nuo karinių ar sabotažo veiksmų;
5)    Nereikėtų imtis jokių veiksmų, kurie pažeistų šiuos principus.

Atjungimo metu Zaporižios AE buvo prijungta prie vienintelės likusios 750 kV linijos. Prieš konfliktą Zaporižios AE turėjo keturias 750 kV ir šešias 330 kV elektros tiekimo linijas.

Visi Ukrainos branduoliniai objektai nuo Lietuvos yra nutolę dideliu atstumu, todėl net ir incidento ar branduolinės avarijos atveju nebūtų reikšmingo radiologinio poveikio Lietuvos gyventojams.

VATESI dirba Ekstremaliųjų situacijų operacijų centras, situacija yra nuolat stebima.