2024-10-10

Europos Sąjungos šalių branduolinės energetikos objektų priešgaisrinės saugos užtikrinimo peržiūros rezultatai

2024 m. rugsėjo 30 – spalio 3 d. Liuksemburge įvyko Europos Komisijos ir Europos branduolinę saugą reguliuojančių institucijų grupės (ENSREG) antrosios teminės tarpusavio peržiūros (angl. Topical Peer Review) susitikimas. Saugos teminė peržiūra yra privaloma ir atliekama kas šešerius metus Europos Sąjungos šalyse pagal Branduolinės saugos direktyvos nuostatas. Prie šios peržiūros taip pat savanoriškai prisijungė Jungtinė Karalystė, Šveicarija, Turkija ir Ukraina.

Lietuvos delegacija atstovaujama VATESI ir VĮ Ignalinos atominės elektrinės specialistų, pristatė kaip buvo vertinami priešgaisrinės saugos klausimai užtikrinant branduolinę saugą vykdant eksploatavimo nutraukimo darbus Ignalinos atominėje elektrinėje ir eksploatuojant panaudoto branduolinio kuro saugyklas bei radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įrenginius. Priešgaisrinė sauga yra užtikrinama, visas branduolinės energetikos objektų operatyvinis personalas yra apmokytas naudotis gaisro gesinimo priemonėmis, o dalis jų – naudotis ir autonominiais kvėpavimo takų apsaugos aparatais. Didžioji dalis sistemų (garo turbinos, elektros generatoriai, pagrindiniai cirkuliaciniai siurbliai, dyzeliniai generatoriai ir kt.), kurios naudojo daug tepalo, buvo išmontuotos, todėl buvo galima atsisakyti gesinimo putomis sistemos. Taip pat Lietuvos atstovai pristatė priešgaisrinės saugos užtikrinimo sritis, kuriose numatoma gerinti saugą.

Renginyje dalyvavusių kitų ES šalių atstovai pristatė, kaip vertinant branduolinės energetikos objektų (branduolinių elektrinių, mokslinių-tiriamųjų reaktorių, branduolinio kuro gamyklų, panaudoto branduolinio kuro saugyklų ir radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įrenginių) saugą buvo parenkamos ir įdiegiamos gaisrinę saugą užtikrinančios priemonės (aktyvios, pasyvios bei organizacinės) bei išanalizuotos galimos gaisrų pasekmės: kaip buvo vertinamos gaisrinės apkrovos ir galimi gaisro šaltiniai, kaip buvo parenkamos ir įrengiamos gaisro aptikimo ir gesinimo sistemos, kaip parenkami ir įrengiami gaisrui atsparūs barjerai, kokios priemonės numatomos gaisrų lokalizavimui ir užgesinimui ir kt. Taip pat didelis dėmesys buvo skirtas ugnį sulaikančių sklendžių, kurios įrengiamos ventiliacijos sistemose, būklės ir funkcionalumo patikrinimams, siekiant įsitikinti, kad jos atlieka numatytą funkciją ir dirba patikimai. Šalys pristatė, kaip branduolinių elektrinių ir kitų branduolinės energetikos objektų darbuotojai pasirengę reaguoti į galimus gaisrus bei organizuoti gaisrų gesinimo darbus, kol atvyks išorinės priešgaisrinės gelbėjimo pajėgos.

Susitikimo metu ekspertų komandos išskyrė gerosios praktikos pavyzdžius, bei pateikė šalims apibendrintus pasiūlymus, kaip būtų galima gerinti priešgaisrinę saugą:

  • rasti sprendimus, kaip įrengti gaisro aptikimo detektorius, kad jie patikimai veiktų ir padidintos radiacijos patalpose;
  • patobulinti eksploatavimo patirties naudojimą, sukuriant keitimosi informacija sistemą, kurioje šalys dalintųsi informacija apie su gaisrais susijusius įvykius panaudoto branduolinio kuro gamyklose ir saugyklose bei kituose radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įrenginiuose;
  • parengti gaires, pagal kurias būtų atliekama deterministinė gaisro saugos analizė ne tik branduolinėms elektrinėms, bet ir kitiems branduolinės energetikos objektams.

Vadovaujantis šiais pasiūlymais kiekviena šalis, įskaitant ir Lietuvą, turės parengti nacionalinius saugos gerinimo planus ir juos įgyvendinti.

Daugiau informacijos galite rasti ENSREG puslapyje (anglų kalba): https://www.ensreg.eu/tpr-2-country-review-workshop