TATENA 68-osios Generalinės konferencijos apžvalga
2024 m. rugsėjo 16–20 d. Vienoje vyko 68-oji Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) Generalinė konferencija. Joje dalyvavo Lietuvos delegacija iš Energetikos ir Užsienio reikalų ministerijų, Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos (VATESI), Radiacinės saugos centro ir valstybės įmonės Ignalinos atominė elektrinė (Ignalinos AE) atstovų.
Konferencijos metu delegacijos vadovas Energetikos viceministras A. Zananavičius perskaitė bendrą Lietuvos pranešimą, Ignalinos AE ir VATESI ekspertai pristatė įgytą patirtį įgyvendinant Maišiagalos radioaktyviųjų atliekų saugyklos eksploatavimo nutraukimą. Delegacijos nariai dalyvavo skirtinguose TATENA sekretoriato ir šalių narių organizuojamuose renginiuose, bendroje Europos Komisijos, Graikijos, Lietuvos, Švedijos ir Vengrijos ekspozicijoje tarptautinio bendradarbiavimo branduolinės saugos ir saugumo tema. Lietuvos energetikos institutas patvirtino ketinimą kartu su JAV dirbti tokiose srityse kaip pažangių mažųjų modulinių reaktorių technologijos, jų saugos analizė, atliekų tvarkymo sprendimai bei kt.
Bendradarbiavimas reaktorių išmontavimo srityje
VATESI viršininkas Michailas Demčenka susitiko su Prancūzijos branduolinės ir radiacinės saugos instituto (IRSN) generaliniu direktoriumi J.C. Niel. IRSN vykdo branduolinės ir radiacinės rizikos tyrimus, atlieka ekspertizes yra tarptautinio ekspertų konsorciumo narys, kuris teiks techninę-mokslinę paramą VATESI, vertinant Ignalinos AE reaktorių įrenginių išmontavimo saugą pagrindžiančius dokumentus.
2024 m. rugsėjo mėn. pasirašyta preliminarioji sutartis su ekspertų konsorciumu „NucAdvisor“, UAB „Bureu Veritas“, „Egis Insdustries“ ir IRSN.
Maišiagalos radioaktyvių atliekų saugyklos eksploatavimo nutraukimo licencijavimas ir priežiūra
VATESI Eksploatavimo nutraukimo skyriaus vyriausiasis inspektorius Marius Dekaminavičius konferencijos metu organizuotame renginyje pristatė VATESI atliktus licencijavimo ir priežiūros darbus, vykdant Maišiagalos radioaktyviųjų atliekų saugyklos eksploatavimo nutraukimą.
Maišiagalos radioaktyviųjų atliekų saugyklos eksploatacijos nutraukimas VATESI išdavus licenciją pradėtas 2021 metais. Šaltieji , o vėliau ir karštieji įrangos ir sistemų bandymai pagal suderintas programas atlikti 2023 m. lapkritį. Po VATESI patikrinimų, išduota licencija pervežti radioaktyvias atliekas į Ignalinos AE teritorijoje esančius radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įrenginius, bei ten jas sutvarkyti pagal nustatytus reikalavimus. Išvežus visas atliekas, atlikus radiologinius tyrimus ir patvirtinus jų rezultatus, buvusi Maišiagalos radioaktyviųjų atliekų saugyklos aikštelė galės būti naudojama kitai veiklai be jokių apribojimų.
Branduolinės energetikos objektų sauga kaimyninėse šalyse
Energetikos viceministras A. Zananavičius sakydamas kalbą Generalinės konferencijos plenariniame posėdyje pasmerkė Rusijos vykdomą agresiją Ukrainoje, kurios metu Rusijos kariuomenė užgrobtą Zaporižios branduolinę elektrinę pavertė karine baze ir toliau griauna Ukrainos energetinę sistemą, tokiu būdu keldama grėsmę visoms Ukrainos branduolinėms elektrinėms.
Pasisakyme tarptautinei bendruomenei taip pat buvo primintas Lietuvos susirūpinimas dėl branduolinės saugos situacijos kaimyninėje Baltarusijoje, kurioje tęsiamas Baltarusijos atominės elektrinės eksploatavimas neatsižvelgiant į tai, kad neišspręstos esminės aplinkosauginės, branduolinės ir radiacinės saugos problemos. Baltarusijos atominėje elektrinėje vyksta dažni gedimai, apie kuriuos nepranešama, todėl būtina teikti pirmenybę elektrinės saugai, siekiant apsaugoti regioną nuo radiologinių pavojų, o ne ekonominei naudai.
Moksliniai tyrimai ir plėtra civilinės branduolinės energetikos srityje
Lietuvos energetikos institutas su JAV Energetikos departamentu pasirašė ketinimų protokolą, skirtą stiprinti mokslinius tyrimus ir plėtrą civilinės branduolinės energetikos srityje. Šis susitarimas atveria galimybes institutui kartu dirbti tokiose srityse kaip pažangių mažųjų modulinių reaktorių technologijos, jų saugos analizė, atliekų tvarkymo sprendimai bei kt. Pasirašydamos ketinimų protokolą abi šalys įsipareigojo kartu siekti švaresnės ir saugesnės energetikos sistemos kūrimo ir taip prisidėti prie tvaraus vystymosi ir klimato kaitos švelninimo.