2000 m. pradėta eksploatuoti pirmoji panaudoto branduolinio kuro saugykla (PBKS-1). Joje panaudotas kuras saugomas specialiuose RBMK reaktoriuje panaudotam kurui saugoti skirtuose dviejų tipų CASTOR RBMK-1500 (toliau – CASTOR) ir CONSTOR RBMK-1500 (toliau – CONSTOR) konteineriuose. CASTOR konteinerio, kurių kiekvieno aukštis yra 4,3 m, o skersmuo 2,072 m, svoris kartu su saugomu panaudotu branduoliniu kuru yra 71,84 tonų. Konteineriai CONSTOR yra 4,7 m aukščio ir 2,3 m skersmens, kiekvieno konteinerio svoris kartu su saugomu panaudotu branduoliniu kuru – 84,43 t. Saugykla yra visiškai užpildyta, joje iš viso saugoma 20 CASTOR ir 98 CONSTOR konteinerių su 6018 panaudoto kuro rinklių.
2017 m. pradėta eksploatuoti antroji saugykla (PBKS-2). Joje panaudotas branduolinis kuras saugomas 4,5 m aukščio ir 2,6 m skersmens naujos konstrukcijos konteineriuose CONSTOR RBMK-1500/М2, kurių kiekvieno svoris kartu su pakrautu kuru bus 118 tonų. Numatomas laikinojo saugojimo terminas – iki 50 metų, jam pasibaigus visas panaudotas branduolinis kuras turės būti padėtas į giluminį atliekyną.
2023 m. pradžioje Ignalinos AE energijos blokuose neliko branduolinio kuro – visas panaudotas ir nepanaudotas branduolinis kuras perkeltas į PBKS-2. Iš viso šioje saugykloje saugoma 190 konteinerių su panaudotu branduoliniu kuru (iš jų 22 – su pažeistu kuru), vienas papildomas tuščias konteineris skirtas panaudotam branduoliniam kurui perkrauti saugykloje esančioje karštojoje kameroje, jei kuris iš konteinerių su panaudotu branduoliniu kuru prarastų hermetiškumą. Taip pat čia saugomi ir 8 specialūs metalo konteineriai su nepanaudotu branduoliniu kuru.
Naujas kietųjų radioaktyviųjų atliekų tvarkymo ir saugojimo kompleksas
Objekto statusas: eksploatuojamas
Ignalinos AE eksploatavimo ir eksploatavimo nutraukimo metu susidariusios kietosios radioaktyviosios atliekos yra saugomos senosiose Ignalinos AE saugyklose (155, 155/1 ir 157, 157/1 pastatuose). Siekiant sukauptas atliekas sutvarkyti pagal naujausius radioaktyviųjų atliekų tvarkymo reikalavimus ir modernizuoti atliekų tvarkymo sistemą, buvo nuspręsta pastatyti naują kietųjų radioaktyviųjų atliekų tvarkymo ir saugojimo kompleksą (B3/4 projektas).
Į naujai pastatytą kompleksą bus perkeltos perrūšiuotos anksčiau senosiose saugyklose sukauptos kietosios radioaktyviosios atliekos. Atliekoms iš senųjų saugyklų išimti ir perrūšiuoti buvo suprojektuoti ir pastatyti specialūs įrenginiai (B2-1 ir B2-2 projektai). Taip pat šiame komplekse bus tvarkomos ir saugomos Ignalinos AE eksploatavimo bei eksploatavimo nutraukimo metu susidariusios kietosios radioaktyviosios atliekos.
Naujajame komplekse ilgaamžės radioaktyviosios atliekos bus smulkinamos tiek, kad tilptų į joms skirtus saugojimo konteinerius ir saugomos apie 50 metų ilgaamžių radioaktyviųjų atliekų saugykloje. Ilgaamžių radioaktyviųjų atliekų saugykla suprojektuota talpinti apie 2000 m3 atliekų, esant poreikiui numatyta galimybė ją išplėsti iki 8000 m3 pristatant papildomus modulius.
Vėliau ilgaamžės radioaktyviosios atliekos bus sudėtos į joms skirtus radioaktyviųjų atliekų atliekynus.
Daugiau informacijos apie komplekso projektą VĮ Ignalinos atominė elektrinės interneto svetainėje.
Pagrindiniai su projekto įgyvendinimu susiję įvykiai
Kietųjų radioaktyviųjų atliekų išėmimo iš 157 ir 157/1 pastatų bei išimtų atliekų rūšiavimo įrenginiai
Objekto statusas: eksploatuojami
Kietųjų radioaktyviųjų atliekų išėmimo įrenginiai (B2-2 projektas) yra įrengti ant senųjų Ignalinos AE saugyklų (157 ir 157/1 pastatų) stogų. Šių įrenginių pagalba iš saugyklų bus išimtos ilgaamžės radioaktyviosios atliekos. Perkeltos į naujai pastatytą kietųjų radioaktyviųjų atliekų tvarkymo ir saugojimo kompleksą atliekos bus perrūšiuotos pagal naujausius reikalavimus, sudėtos į specialias pakuotes ir konteinerius ir saugojamos iki bus įrengtas giluminis atliekynas.
Pagrindiniai su projekto įgyvendinimu susiję įvykiai
Giluminis atliekynas
Objekto statusas: vyksta planavimo darbai
Giluminis atliekynas, kurį planuojama pastatyti ir įrengti Lietuvoje 2068 m., tai panaudoto branduolinio kuro ir ilgaamžių radioaktyviųjų atliekų galutinio sutvarkymo įrenginys.
Giluminis atliekynas – tai žemės gelmėse kelių šimtų metrų gylyje pastatytas specialus inžinerinis įrenginys, leidžiantis jame sulaikyti radioaktyviose atliekose esančius radionuklidus ir izoliuoti labai radioaktyvias atliekas nuo išorinių poveikių ir taip apsaugoti žmones ir aplinką nuo žalingo jonizuojančiosios spinduliuotės poveikio. Žmonių ir aplinkos saugą užtikrina (atlieka sulaikymo ir izoliavimo funkcijas) natūralūs gamtiniai barjerai (giliai slūgsančios uolienos) ir keletas vienas kitą papildančių dirbtinių (inžinerinių) barjerų.
Giluminio atliekyno įrengimo etapai yra numatyti 2021 m. Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintoje 2021–2030 metų branduolinės energetikos objektų eksploatavimo nutraukimo ir radioaktyviųjų atliekų tvarkymo plėtros programoje. Giluminio atliekyno vietos parinkimo tyrimo programą numatoma įvykdyti iki 2047 metų. Preliminariai planuojama, kad giluminis atliekynas bus statomas 2058–2067 metais, eksploatuojamas 2068–2074 metais, uždaromas 2075–2079 metais.
Už giluminio atliekyno projekto įgyvendinimą atsakinga VĮ Ignalinos atominė elektrinė, kuri kartu su Energetikos ministerija koordinuoja atliekyno įrengimo darbus ir periodiškai atnaujina planuojamų darbų grafiką.
Daugiau informacijos apie giluminio atliekyno projektą.
Atnaujinimo data: 2024-04-05