Ekstremaliųjų situacijų operacijų centro veikla
Įvykus branduolinei ar radiologinei avarijai savo veiklą pradeda VATESI Ekstremaliųjų situacijų operacijų centras (toliau – ESOC).
Apie įvykusią avariją nedelsiant informuojamos Lietuvos Respublikos institucijos, Europos Komisija, Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA) bei kaimyninės šalys. Rengiama ir teikiama informacija visuomenei ir žiniasklaidai. VATESI veikia kaip skubios informacijos apsikeitimo ir analizės centras, kuris gauna informaciją iš įvairių šaltinių: apie padėtį Ignalinos AE informuoja Ignalinos AE bei VATESI Priežiūros skyriaus specialistai, nuolat dirbantys Ignalinos AE patalpose, apie radiacinį foną Lietuvoje – Radiacinės saugos centro specialistai. Apie įvykius kitose šalyse informacija gaunama iš TATENA ir Europos Komisijos, bei šalių, kuriose įvyko avarija, atsakingųjų institucijų. ESOC esanti įranga taip pat leidžia specialistams realiu laiku stebėti radiacinį foną Ignalinos AE aplinkoje, Lietuvoje bei Europoje, prognozuoti radionuklidų sklidimo trajektorijas bei koncentracijas.
VATESI Ekstremaliųjų situacijų operacijų centro kontaktai:
Telefonas (8-698) 44074 (24 val. per parą)
Telefaksas (8-5) 2661587 (24 val. per parą)
Ankstyvojo pranešimo funkcijos užtikrinimas
Siekiant užtikrinti 24 val. per parą ryšį su Lietuvos Respublikos institucijų bei tarptautinių organizacijų avarinės parengties struktūromis, VATESI yra įdiegta ankstyvojo pranešimo sistema ir paskirti ankstyvojo pranešimo specialistai, kurie bet kuriuo paros metu yra pasirengę priimti ar perduoti informaciją apie įvykusias branduolines ar radiologines avarijas Lietuvoje arba kitose valstybėse.
VATESI ankstyvojo pranešimo specialistai vertina susidariusią situaciją ir veikia pagal nustatytas procedūras: perduoda gautą informaciją suinteresuotoms institucijoms, arba, jei kyla arba gali kilti pavojus šalies gyventojams, inicijuoja VATESI ESOC darbą. Bet kuriuo paros metu, gavus pranešimą apie branduolinę avariją Lietuvoje arba kitose šalyse, VATESI ESOC ne vėliau kaip po 1 valandos yra pasirengęs pradėti veiklą. Siekiant palaikyti ir stiprinti specialistų gebėjimus, VATESI nuolat dalyvauja tarptautinėse pratybose, kurias organizuoja TATENA arba Europos Komisija.
Svarbu. Branduolinės ar radiologinės avarijos atveju gyventojams perspėti apie gresiančią ar susidariusią ekstremaliąją situaciją, galimus jos padarinius, jų šalinimo priemones ir apsisaugojimo nuo ekstremaliosios situacijos būdus naudojama gyventojų perspėjimo ir informavimo sistema. Daugiau informacijos apie šią sistemą, perspėjimo signalus ir jų tipus, kaip elgtis išgirdus civilinės saugos signalą, bei kaip pasiruošti branduolinės elektrinės avarijai skaitykite Lietuvos pasirengimo ekstremaliosioms situacijoms svetainėje LT72.lt.