Kokius sprendimus priimant gali dalyvauti visuomenė?
Visuomenė gali dalyvauti priimant svarbiausius sprendimus branduolinės energetikos srityje dėl:
- branduolinės energetikos objektų statybos vietos (aikštelės) vertinimo ataskaitos suderinimo;
- licencijų:
-statyti ir eksploatuoti branduolinės energetikos objektus;
-vykdyti branduolinės energetikos objekto eksploatavimo nutraukimą;
-prižiūrėti uždarytą radioaktyviųjų atliekų atliekyną (atliekynus);
-licencijos vykdyti branduolinės energetikos objekto (objektų) eksploatavimo nutraukimą galiojimo panaikinimo;
- leidimų:
-pirmą kartą įvežti branduolinį kurą į branduolinės elektrinės, branduolinės elektrinės energijos bloko ar neenergetinio branduolinio reaktoriaus aikštelę (kai šis leidimas išduodamas bendros licencijos statyti ir eksploatuoti branduolinės energetikos objektą (objektus) turėtojams);
-įvežti branduolines ar branduolinio kuro ciklo medžiagas į branduolinės energetikos objekto, išskyrus branduolinės elektrinės energijos bloką ir neenergetinį branduolinį reaktorių, aikštelę; pirmą kartą atlikti bandymus panaudojant branduolines ir (arba) branduolinio kuro ciklo medžiagas (vadinamuosius karštuosius bandymus) šiuose branduolinės energetikos objektuose (kai šis leidimas išduodamas bendros licencijos statyti ir eksploatuoti branduolinės energetikos objektą (objektus) turėtojams).
(visi sprendimai nurodyti Branduolinės saugos įstatymo 39¹ straipsnio 1 dalyje).
Šių sprendimų priėmime visuomenė gali dalyvauti nuo 2017 m. lapkričio mėnesio, įsigaliojus Branduolinės saugos įstatymo pakeitimui, kuris įgyvendina 2014 m. liepos 8 d. Tarybos direktyvą 2014/87/Euratomas, nustatančią Bendrijos branduolinių įrenginių branduolinės saugos sistemą (Branduolinės saugos direktyvos pakeitimas), ir Branduolinės saugos reikalavimams BSR-1.1.5-2017 „Visuomenės dalyvavimo sprendimų priėmime branduolinės energetikos srityje procedūrų organizavimo tvarkos aprašas“.
Kokiu būdu visuomenė gali dalyvauti sprendimų priėmime?
Visuomenės dalyvavimas priimant sprendimus branduolinės energetikos srityje išskiriamas į šiuos etapus:
1) visuomenei pateikiama informacija apie pradedamą sprendimo (pavyzdžiui, dėl licencijos statyti ar eksploatuoti radioaktyviųjų atliekų atliekyną, nutraukti radioaktyviųjų atliekų saugyklos eksploatavimą ar vykdyti branduolinės elektrinės nutraukimą) priėmimo procesą;
2) visuomenė susipažįsta su nurodytiems sprendimams priimti reikalingais dokumentais ir ūkio subjektui raštu pateikia savo komentarus, informaciją, analizes arba pasiūlymus dėl šių dokumentų ūkio subjekto nurodytu būdu;
3) visuomenė susipažįsta su VATESI sprendimų projektais ir raštu pateikia savo komentarus, informaciją, analizes arba pasiūlymus dėl nurodytų sprendimų projektų VATESI nurodytu būdu.
Ūkio subjekto (dėl sprendimams priimti reikalingų dokumentų) ar VATESI (dėl sprendimų galutinių projektų) iniciatyva, kai yra daug pasiūlymų, siekiant suteikti visuomenei galimybę efektyviau ir operatyviau susipažinti su informacija, gali būti organizuojamas nurodytiems sprendimams priimti reikalingų dokumentų arba sprendimų galutinių projektų viešas svarstymas (neprivalomas).
Kada ir per kiek laiko visuomenė gali pateikti savo pasiūlymus?
Visuomenė gali susipažinti su ūkio subjekto pateiktais sprendimams priimti reikalingais dokumentais ir raštu pateikti pasiūlymus ūkio subjektui per 1 mėnesį po informacijos apie nurodytų procesų pradžią paskelbimo arba, kai dokumentai VATESI yra teikiami pagal grafiką, per 1 mėnesį po informacijos apie dokumentų pateikimą VATESI paskelbimo.
Informaciją apie tai, kaip yra įvertinti pasiūlymai, kartu nurodant ir argumentus, jeigu į pasiūlymus nebuvo atsižvelgta arba atsižvelgta iš dalies, ūkio subjektas pasiūlymus pateikusiems visuomenės atstovams pateikia raštu per 20 darbo dienų arba paskelbia informaciją internete.
Susipažinti su sprendimo projektais ir raštu pateikti pasiūlymus VATESI visuomenė gali: per 2 mėnesius – dėl skyriaus pradžioje nurodytų branduolinės energetikos objektų statybos vietos (aikštelės) vertinimo ataskaitos suderinimo ir licencijų išdavimo, per 1 mėnesį – dėl ten pat įvardintų leidimų.
VATESI informaciją ir atsakymus į visuomenės pastabas ir pasiūlymus sprendimo projektui paskelbia kartu su galutiniu sprendimu VATESI interneto svetainėje.
Kas yra viešas svarstymas?
Viešas svarstymas nėra privalomas, bet jis gali būti organizuojamas, kai yra daug pasiūlymų, siekiant suteikti visuomenei galimybę efektyviau ir greičiau susipažinti su informacija, susijusia su nurodytais sprendimais.
Viešo svarstymo metu pristatomas dokumentų turinys, aptariami gauti pasiūlymai, paaiškinama, kodėl ir į kokius pasiūlymus bus neatsižvelgiama, išklausomi papildomi pasiūlymai. Toks svarstymas gali būti organizuojamas ūkio subjekto (dėl sprendimams priimti reikalingų dokumentų) ar VATESI (dėl šio sprendimų galutinių projektų) iniciatyva prieš priimant galutinį sprendimą.
Sprendimų priėmimo terminai
Sprendimą dėl branduolinės energetikos objektų statybos vietos (aikštelės) vertinimo ataskaitos suderinimo VATESI priima ne vėliau kaip per 12 mėnesių nuo visų tinkamai įformintų dokumentų gavimo dienos. Šis terminas gali būti pratęstas vieną kartą ne daugiau kaip 30 dienų.
Sprendimą dėl įvardintų branduolinės energetikos objekto statybos, eksploatavimo bei eksploatavimo nutraukimo licencijų išdavimo VATESI priima ne vėliau, nei per 24 mėnesius, dėl licencijos prižiūrėti uždarytą radioaktyviųjų atliekų atliekyną – per 12 mėnesių.
Dėl įvardintų leidimų VATESI sprendimą priima per 4 mėnesius nuo visų tinkamai įformintų dokumentų gavimo. Šis terminas gali būti pratęstas vieną kartą ne daugiau kaip 30 dienų.