Branduolinė energetika, kaip ir kai kurios kitos pramonės šakos, yra potencialiai pavojinga, todėl būtina užtikrinti, kad šios veiklos keliama rizika visuomenei ir aplinkai būtų kiek įmanoma mažesnė. Keliančio grėsmę branduolinės energetikos objekto eksploatavimas ar kita veikla su branduolinėmis ar radioaktyviosiomis medžiagomis yra griežtai draudžiami.
Bendrasis branduolinės saugos tikslas – užtikrinti žmonių ir aplinkos apsaugą nuo pavojų, kuriuos gali sukelti branduolinės energetikos objektas. Pats branduolinės energetikos objektas turi turėti tokias savybes, kad jonizuojančiosios spinduliuotės poveikis žmonėms ir aplinkai neviršytų nustatytų normų tiek normalios eksploatacijos, tiek ir avarijų atvejais.
Priimtinas branduolinės saugos lygis turi būti užtikrinamas teisinėmis priemonėmis (šias priemones sukuria valstybė), organizacinėmis priemonėmis (šias priemones sukuria eksploatuojančiosios organizacijos ar kiti licencijų turėtojai), techninėmis priemonėmis (jos sukuriamos projektuojant įrenginius ir įgyvendinamos statybos, o vėliau ir eksploatavimo metu) ir ugdant su veikla susijusių darbuotojų kompetencijas bei saugos kultūrą.
Vadovaudamasi Branduolinės saugos įstatymo nuostatomis VATESI:
• rengia branduolinės saugos reikalavimus ir prižiūri, kad šalyje eksploatuojant branduolinės energetikos objektus būtų laikomasi saugos reikalavimų;
• atlieka branduolinės saugos peržiūrą ir įvertinimą;
• išduoda atitinkamos veiklos licencijas ir leidimus branduolinės energetikos objekto statybai, eksploatavimui ir eksploatavimo nutraukimui.
Susijusi informacija:
Kaip Lietuvoje vyksta branduolinės saugos vertinimas ir jo peržiūra?