2019-12-09

Tarptautinė branduolinių ir radiologinių įvykių skalė INES

 

Kas yra INES?

Tarptautinė branduolinių ir radiologinių įvykių skalė (angl. The International Nuclear and Radiological Event Scale, INES) pasitelkiama teikiant informaciją visuomenei apie saugai reikšmingus branduolinius ir radiologinius įvykius visame pasaulyje.

Lygiai taip, kaip nebūtų įmanoma suprasti informacijos apie žemės drebėjimo mąstą be Richterio skalės arba oro temperatūros be Celsijaus, INES skalė paaiškina branduolinių ir radiologinių įvykių, atsitinkančių įvairių veiklų metu, įskaitant radioaktyviųjų šaltinių naudojimą pramonėje ir medicinoje, branduolinės energetikos objektų veiklą ir radioaktyviųjų medžiagų vežimą, reikšmę.

 
INES skalės aprašymas

INES skalė suskirstyta į septynis lygius.

1–3 lygio įvykiai vadinami „incidentais“, 4–7 lygio – „avarijomis“.

INES lygiai reikšmės saugai didėjimo tvarka:

    1 lygis: anomalija
    2 lygis: incidentas
    3 lygis: pavojingas incidentas
    4 lygis: avarija, turinti lokalius padarinius
    5 lygis: avarija, turinti didesnius  padarinius
    6 lygis: sunki avarija
    7 lygis: didelė avarija

Saugos požiūriu nereikšmingi įvykiai yra klasifikuojami 0 lygiu / žemiau skalės.

Įvykiai, nesusiję su radiacine ar branduoline sauga (pavyzdžiui, darbuotojo patirtas sužalojimas nuo elektros iškrovos dirbant branduolinėje elektrinėje) INES skalėje neklasifikuojami.

Kaip klasifikuojami įvykiai INES skalėje?

Įvykiai klasifikuojami INES skalėje naudojant Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) parengtą metodologiją (http://www-pub.iaea.org/MTCD/Publications/PDF/INES2013web.pdf).

Kiekvienas įvykis vertinamas atsižvelgiant į jo poveikį trims skirtingoms sritims.

• Poveikis žmonėms ir aplinkai, vertinant žmonių patirtos apšvitos jonizuojančiąja spinduliuote dozes arba į aplinką pasklidusių radioaktyviųjų medžiagų kiekį.

• Poveikis sistemoms, kurios turi sulaikyti radioaktyviąsias medžiagas, kad jos nepasklistų į aplinką (radiologiniai barjerai ir fizinės priemonės), vertinant įvykio padarinius branduolinės energetikos objekte ir potencialią žalą gyventojams.

• Poveikis saugos sistemoms (pakopinės apsaugos  principas) vertinant įvykius, kai priemonės, skirtos užkristi kelią avarijoms, nesuveikė, kaip buvo numatyta, bei nustatant tikimybę, kokius realius padarinius galėjo sukelti šie įvykiai.

Kuo skiriasi INES lygiai?

• Žemiau skalės /0 lygio įvykiai nėra svarbūs saugos požiūriu.

• 1 lygis reiškia, kad yra sutrikęs saugos sistemų, skirtų užkirsti kelią tokiems įvykiams, darbas.

• 2 ir 3 lygiai reiškia, kad ženkliau sutriko saugos sistemų darbas arba įvykis turėjo poveikį, nors ir nedidelį, žmonėms ir aplinkai.

• 4–7 lygiai reiškia, kad įvykio metu užfiksuota bent viena mirtis nuo jonizuojančiosios spinduliuotės ir (arba) radioaktyviosios medžiagos pasklido į aplinką ir reikalinga taikyti apsaugomuosius veiksmus.
 
Suklasifikuotų įvykių INES skalėje pavyzdžiai

Žemiau skalės (0 lygis)

• Aptikti pažeisto branduolinio kuro strypai branduolinio kuro rinklių iš reaktoriaus iškrovimo ir jų patikros metu 2013 m. Krško branduolinėje elektrinėje Slovėnijoje.
• Kobalto-60 (Co-60) radionuklidu užterštos vartojimo prekės, aptiktos 2012 m. Šri Lankoje.

1 lygis (anomalija)

• Staigus pagrindinių cirkuliacinių siurblių sustojimas ir vienalaikis smagračių sistemų, skirtų generuoti papildomą elektros energiją šiems siurbliams, gedimas reaktoriaus avarinio sustabdymo metu 2008 m. Olkiluoto-1 branduolinėje elektrinėje Suomijoje.
• Dviejų branduolinės elektrinės darbuotojų patirta apšvita, viršijančia apribotąją metinę dozę, 2012 m. Radžastano  branduolinės elektrinės 5 – ame bloke Indijoje.

2 lygis (incidentas)

• Reaktoriaus sustabdymas dėl susidariusio aukšto slėgio reaktoriaus korpuse (inde), 2011 m. Laguna Verde branduolinės elektrinės 2 – ame bloke Meksikoje.
• Intervencinės radiologijos praktikanto patirta apšvita, kurios dozė viršijo leistiną metinę dozę, 2013 m. Paryžiuje, Prancūzijoje.

3 lygis (pavojingas incidentas)

• Iš radionuklidų gamyklos į aplinką pasklidęs radioaktyvusis jodas-131, 2008 m. Fleriuso mieste, Belgijoje.
• Rentgenologo patirta didelė apšvita 2012 m. Limoje, Peru.

4 lygis (avarija, turinti lokalius padarinius)

• Metalo laužo prekiautojo patirta labai didelė apšvita, kurią skleidė metalo lauže buvusi radioaktyvioji medžiaga, 2010 m. Naujajame Delyje, Indijoje.
• Keturių darbuotojų patirta labai didelė apšvita švitinimo įrenginyje 2011 m. Stambolijskio mieste, Bulgarijoje.

5 lygis (avarija, turinti didesnius padarinius)

• Sunkus reaktoriaus šerdies pažeidimas 1979 m. Trijų mylių salos branduolinėje elektrinėje, JAV.
• Keturių žmonių mirtis dėl apšvitos, kurią nulėmė paliktas ir pažeistas didelio aktyvumo jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinis, 1987 m. Gojanijos mieste, Brazilijoje.

6 lygis (sunki avarija)

• Sprogimas labai radioaktyvių atliekų rezervuare, kurio pasėkoje į  aplinką pasklido didelis kiekis radioaktyviųjų medžiagų, 1957 m. Kyštyme, Rusijoje.

7 lygis (didelė avarija)

• 1986 m. Ukrainoje įvykusi avarija Černobylio branduolinėje elektrinėje, kurios metu į aplinką patekusios radioaktyviosios medžiagos pasklido didelėje teritorijoje ir sukėlė reikšmingą neigiamą poveikį žmonių sveikatai ir aplinkai.
• 2011 m. įvykusi avarija Fukušimos branduolinėje elektrinėje Japonijoje, kurios metu plačiai pasklidusios radioaktyviosios medžiagos sukėlė didelę žalą aplinkai.

 
Kokie įvykiai klasifikuojami pagal INES skalę?

Pagal INES skalę klasifikuojami neįprastieji įvykiai branduolinės energetikos objektuose, įvykiai susiję su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių naudojimu pramonėje ir medicinoje, įvykiai radioaktyviųjų medžiagų vežimo metu, įvykiai, kurių metu jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniai yra pametami arba pavagiami, randami pamesti (pavyzdžiui, jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniai aptinkami metalo lauže), taip pat įvykiai, kai asmenys patiria neplanuotą apšvitą kitos reguliuojamos ūkinės veiklos metu (pavyzdžiui, perdirbant mineralus).

Kada remtis INES skale nėra tinkama?

INES skale remtis nėra tinkama:

• siekiant įvertinti ar palyginti skirtingų branduolinės energetikos objektų, organizacijų ar valstybių saugos lygį;

• inicijuojant apsaugomuosius veiksmus branduolinių ar radiologinių įvykių metu;

• planuojant avarinės parengties veiksmus – INES skalė negali būti naudojama kaip kriterijus inicijuoti apsaugomiesiems veiksmams branduolinių ir radiologinių įvykių metu.

Ar šalys privalo naudoti INES ir kas atsakingas už INES lygio priskyrimą?

INES skalės naudojimas ir rėmimasis ja yra savanoriškas. Šiuo metu 80 pasaulio valstybių, tarp jų ir Lietuva, naudoja INES skalę vertindamos įvykius. Kiekviena iš šių šalių turi oficialiai paskirtą INES nacionalinį koordinatorių, kuris yra atsakingas už įvykių priskyrimą ir jų klasifikavimą pagal INES skalę ir informacijos pateikimą TATENA‘i ir šalims narėms.

INES lygį įvykiui priskiria šalis, kurioje tas įvykis įvyko ir kiekviena šalis nusprendžia, kuri institucija ar organizacija turi teisę tą padaryti. Dažniausiai šis įpareigojimas skiriamas branduolinę saugą reguliuojančioms institucijoms.

Lietuvoje Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija (VATESI) yra atsakinga už įvykių Lietuvos branduolinės energetikos objektuose priskyrimą ir jų klasifikavimą pagal INES skalę ir informacijos pateikimą TATENA‘i ir šalims narėms.

Ar gali įvykiui priskirtas INES lygis pasikeisti po to, kai jis buvo viešai paskelbtas?

Taip. Įvykiai yra dinamiški; jie prasideda, vystosi ir baigiasi. Patirtis parodė, kad ankstyvoje įvykio fazėje jo pobūdis, priežastis ir potencialios pasekmės gali būti nežinomos. Jei INES lygis yra priskiriamas šioje stadijoje, vėliau jis gali būti patikslintas. Pradžioje priskirtas INES lygis gali būti per aukštas ar per žemas, vėliau, kai yra nustatomi įvykio padariniai, įvykio klasifikavimas gali būti patikslintas.

Kas yra NEWS?

NEWS (angl. Nuclear Events Web-based System) – TATENA palaikomas internetinis komunikacijos kanalas, kuriame paublikuojama INES nacionalinių koordinatorių patvirtinta informacija apie branduolinius arba radiologinius įvykius. Ši informacija pateikiama adresu http://www-news.iaea.org.  NEWS platformoje siekiama informuoti visuomenę apie saugai svarbius, antru ir aukštesniais INES lygiais klasifikuotus įvykius, ir tokius, kurie sulaukia tarptautinės bendruomenės dėmesio. TATENA palaiko ir prižiūri platformą, tačiau informaciją portale teikia ir atnaujina šalių narių INES nacionaliniai koordinatoriai.


Daugiau informacijos apie INES skalę (anglų kalba):
http://www.iaea.org/topics/emergency-preparedness-and-response-epr/international-nuclear-radiological-event-scale-ines