Baltijos branduolinė elektrinė
2009 m. pabaigoje Rusija pateikė šalia Lietuvos teritorijos, Kaliningrado srityje, 10–12 km į pietus nuo Lietuvos ir Rusijos sienos, planuojamos statyti Baltijos branduolinės elektrinės poveikio aplinkai vertinimo dokumentus. Juos įvertinusi, Lietuva pateikė klausimus, susijusius su planuojamos statyti branduolinės elektrinės radiologiniu poveikiu Lietuvos gyventojams, aikštelės parinkimu ir vertinimu, didelio komercinio lėktuvo kritimu, radioaktyviųjų atliekų ir panaudoto branduolinio kuro transportavimu per Baltijos jūrą, streso testų atlikimu ir TATENA misijomis.
2013 m. Rusija pateikė Lietuvai papildomą su naujos atominės elektrinės projektu susijusią informaciją, taip pat 2010–2017 m. ne kartą teikė atsakymus, tačiau naujos informacijos nepateikė ir šiuo metu yra sustabdžiusi branduolinės elektrinės statybos darbus.
Suomijos Lovysos branduolinės elektrinės eksploatavimo laiko pratęsimas
2021 m. Lietuva gavo Suomijos pateiktą Lovysos branduolinės elektrinės eksploatavimo laiko pratęsimo poveikio aplinkai vertinimo ataskaitą. VATESI teikė savo pastabas ir komentarus, kuriuos Aplinkos ministerija persiuntė Suomijos atsakingai institucijai. Gavusi Suomijos pateiktus atsakymus, VATESI juos įvertino ir, atsižvelgusi į pakankamai didelį atstumą nuo šios branduolinės elektrinės iki Lietuvos Respublikos teritorijos (445 km), didelę Suomijos patirtį plėtojant branduolinę energetiką, atliktus saugos gerinimo darbus bei pažangų valstybinį branduolinės saugos reguliavimą šioje šalyje, pateikė nuomonę Aplinkos ministerijai, jog eksploatuojant Lovysos branduolinę elektrinę ar joje įvykus branduoliniams ar radiologiniams incidentams ar avarijoms reikšmingo poveikio Lietuvos Respublikai nebus.
Lenkijoje planuojamų statyti branduolinių elektrinių projektai
Pirmosios Lenkijoje branduolinės elektrinės projektas
2022 m. Lenkija Lietuvai pateikė planuojamos statyti pirmosios Lenkijos branduolinės elektrinės poveikio aplinkai vertinimo ataskaitos dokumentus. Projekte numatyta, kad branduolinė elektrinė, kurios galia iki 3750 MWe, būtų statoma Chočevo arba Gnevino ir Krokovos savivaldybėse. VATESI įvertino poveikio aplinkai vertinimo (PAV) dokumetus ir pateikė klausimus dėl aikštelės parinkimo, lėktuvo sudužimo poveikio vertinimo, išmetamų radionuklidų ribojimo, apšvitos gyventojams vertinimo. Taip pat buvo klausiama, ar šiai elektrinei bus atlikti streso testai, ar ir kaip bus laikomasi Europos šalių pripažintų šiuolaikinių saugos standartų, ar bus vadovaujamasi Vakarų Europos šalių branduolinės saugos reguliavimo institucijų asociacijos (WENRA) dokumentais. Šiuos klausimus Aplinkos ministerija persiuntė Lenkijos atsakingai institucijai, o 2023 m. gavus Lenkijos atsakymus, VATESI juos įvertino ir pateikė išvadą, kad atsakymai yra priimtini.
Mažos galios modulinių reaktorių projektai
2023 m. pabaigoje VATESI gavo informaciją, kad Vloclaveko (lenk. Włocławek) vietovėje planuojama pastatyti iki 6 verdančio vandens tipo mažos galios modulinių reaktorių BWRX-300 (suminė elektrinė galia iki 2000 MW), Stawy Monowskie gyvenamojoje vietovėje – iki 4 BWRX-300 tipo reaktorių (suminė elektrinė galia iki 1300 MW). VATESI, įvertinusi Lenkijos pateiktus poveikio aplinkai vertinimo dokumentus ir informaciją bei atsižvelgdama į tai, kad atstumas nuo Vloclaveko miesto ir Stawy Monowskie gyvenamosios vietovės iki Lietuvos Respublikos teritorijos yra daugiau nei 300 km (Lietuvos Valstybiniame gyventojų apsaugos plane branduolinės ar radiologinės avarijos atveju nustatytas didžiausias avarinio planavimo atstumas), pateikė išvadą, kad Lenkijoje planuojamos ūkinės veiklos nesudarytų neigiamo poveikio Lietuvos aplinkai ir todėl netikslinga Lenkijos prašyti organizuoti tarpvalstybinio poveikio aplinkai vertinimo procedūras.
2024 m. pradžioje VATESI gavo informaciją apie Ostrolenkos (lenk. Ostrolęka) vietovėje planuojamą ūkinę veiklą Lenkijoje – branduolinės elektrinės, kurią sudarytų iki 4 verdančio vandens tipo mažos galios modulinių reaktorių BWRX-300 (suminė elektrinė galia iki 1300 MW), statybą ir eksploataciją. VATESI, įvertinusi poveikio aplinkai vertinimo dokumentus pateikė savo pastabas ir pasiūlė poveikio aplinkai vertinimo ataskaitą papildyti: WENRA dokumentais, kaip bus atsižvelgta į tarptautines rekomendacijas dėl seiminių įvykių vertinimo, didelio komercinio lėktuvo sudužimo poveikio vertinimo, kaip bus vertinamas šalia šios elektrinės aikštelės esančių kitų pramoninių objektų galimas poveikis. Taip pat buvo klausiama, ar šiai elektrinei bus atlikti streso testai, kokio dydžio bus nustatyti avarinės parengties zonos ir atstumai, kokios bus priemonės branduolinės avarijos pasekmių sumažinimui, kaip bus keičiamasi informacija apie branduolinę ar radiologinę avariją ar incidentus su kaimyninėmis valstybinėmis ir tarptautinėmis organizacijomis.
Atnaujinimo data: 2024-05-22